O firmie

Historia naszej firmy

Hafele
Häfele założenie
1923

Häfele założenie

Häfele powstaje w okresie głębokich zmian politycznych i społecznych. W czasie, gdy Europa wciąż odczuwa skutki I Wojny Światowej, a Republika Weimarska tonie w inflacji, dwóch przyjaciół bierze los we własne ręce. 1 grudnia 1923 roku Adolf Häfele i Herman Funk zakładają w Aulendorf (Wirtembergia) specjalistyczny sklep z artykułami żelaznymi pod szyldem „Produkty z branży żelaznej i narzędziowej”.
1927

Przeprowadzka do Nagold

Interes idzie świetnie, a młoda firma wyspecjalizowana w produktach dla stolarzy przenosi się do Nagold – lokalnego centrum produkcji mebli. Tutaj Adolf Häfele zaczyna zwiedzać region pełen zakładów stolarskich i fabryk. Notuje nazwiska, kontakty i zbiera życzenia klientów. W ten sposób tworzy podstawy dla powstania pierwszej regionalnej sieci. To również początki filozofii Häfele – tej samej, która towarzyszy nam po dziś dzień.
1930

Pomyślna rozbudowa

Wkrótce Adolf Häfele otwiera pierwszy magazyn hurtowy i organizuje wysyłkę towarów. Dzięki wyjątkowej dalekowzroczności, innowacyjnym produktom i obsłudze wyprzedzającej swoje czasy, firma zdobywa nową rzeszę zadowolonych klientów.
Pierwszy eksport
1933

Pierwszy eksport

Mija 10 lat od powstania firmy. Doskonale prosperujące przedsiębiorstwo po raz pierwszy bierze udział w targach zagranicznych w Strasburgu i z dumą prezentuje „okucia meblowe do sypialni i kuchni”. To ogromny sukces – Häfele zdobywa złoty medal za projekt stoiska. Tymczasem rozwija się eksport do krajów Europy. W tym celu poszerza się zespół przedstawicieli handlowych odwiedzających klientów w kraju i za granicą.
1939

Pierwszy katalog

W nakładzie 20 000 egzemplarzy, rozpowszechniany w kraju i za granicą, ukazuje się pierwszy katalog Häfele. Strona tytułowa ukazująca kulę ziemską zwiastuje międzynarodową ekspansję i światowy sukces firmy. Niestety wojenna zawierucha sprawia, że plany rozwoju muszą poczekać 6 kolejnych lat.
1945

Nowy początek

Adolf Häfele bezpiecznie przeprowadza firmę przez dramatyczne lata II Wojny Światowej. Zniszczony kraj potrzebuje odbudowy – rośnie popyt na okucia i usługi stolarskie. To sprawia, że firma błyskawicznie odbudowuje swoją silną pozycję. W lutym 1946 roku w przedsiębiorstwie pojawia się Walther Thierer, siostrzeniec Adolfa Häfele.
1948

25-lecie firmy

W październiku 1948 roku firma Häfele świętuje swoje 25. urodziny. Dzięki zaangażowaniu wszystkich jej pracowników i przyszłościowym decyzjom zarządu przedsiębiorstwo odbudowuje doskonałą pozycję. Zatrudnia 29 ludzi, a obroty wzrastają do niemal 2 mln marek niemieckich.
1945

Zmiana w zarządzie

Po 26 latach sukcesów i budowania silnej pozycji firmy odchodzi jej założyciel – Adolf Häfele. W tym czasie odpowiedzialność za losy przedsiębiorstwa przejmuje 26-letni siostrzeniec Walther Thierer. W tym ważnym zadaniu aktywnie wspierają go członkowie obu rodzin.
Fundament nowoczesności
1950

Fundament nowoczesności

W noc sylwestrową ma miejsce katastrofa – pożar niszczy budynek firmy. To nie powstrzymuje Walthera Thierera przed sukcesywnym zarządzaniem Häfele. Przenosi sprzedaż na ulicę, organizuje prowizoryczne baraki. Jednocześnie następuje wbudowanie kamienia węgielnego pod obecną siedzibę firmy w Nagold. Rozpoczyna się budowa nowoczesnego budynku z biurami i magazynem o imponującej powierzchni 2500 m2.
Samodzielna produkcja
1950

Samodzielna produkcja

W kwietniu 1954 roku Häfele rozpoczyna samodzielną produkcję krat mosiężnych i okuć specjalnych do ozdoby mebli. Popyt na produkty szybko osiąga niespodziewanie wysoki poziom. Niezbędne okazuje się zwiększenie powierzchni produkcyjnej w Nagold.
1960

Atmosfera przełomu

Trwa cud gospodarczy po zakończeniu II Wojny Światowej. W tym okresie Häfele działa przede wszystkim na rynku krajowym. Powrót do zagranicznego rozwoju jest jednak kwestią czasu. Już w 1964 roku powstaje zagraniczny oddział firmy w Szwajcarii.
Autobus wystawowy Häfele
1966

Autobus wystawowy Häfele

W Nagold otwiera się dział eksportu, a we Francji samodzielna spółka handlowa na ten kraj – Häfele France GmbH & amp. Co. Podróże naszych pionierów nabierają wyjątkowo szerokiego zasięgu. W drogę wyrusza też pierwsza wystawa Häfele na kołach – autobus wystawowy służy również jako stoisko targowe za granicą.
Wielki katalog Häfele
1971

Wielki katalog Häfele

Na rynku po raz pierwszy pojawia się „Wielki katalog Häfele” – największy na świecie zbiór stylowych okuć meblowych. Katalog oferuje ponad 25 000 artykułów oraz szczegółowe rysunki i instrukcje montażu. Dzięki temu jest naprawdę pomocny – to katalog i podręcznik w jednym.
1972

Za oceanem

Nasz autobus wystawowy pokonuje 12 000 mil po Stanach Zjednoczonych! Objeżdżając centra meblarskie rozpoczyna historię sukcesów Häfele za oceanem. Efektem jest powstanie rok później firmy Häfele America Co. Wystawy na kółkach odnoszą sukcesy również w innych krajach, stanowiąc początek ekspansji na nowe rynki. Już na początku lat ’70 udział eksportu w przychodach firmy osiąga poziom 40%. To sprawia, że Häfele staje się jednym z twórców eksportowej potęgi Niemiec.
The Complete Häfele
1973

The Complete Häfele

„Wielki Katalog Häfele” zostaje przetłumaczony na angielski (The Complete Häfele), francuski (Le grand Häfele) i hiszpański (El Gran Häfele). Dziś katalog jest dostępny w ponad 24 językach i bogactwie wydań dla konkretnych grup klientów i ich krajów.
Sukcesywny rozwój
1974

Sukcesywny rozwój

Powstaje nasz własny dział rozwoju. Dzięki temu Häfele w krótkim czasie zdobywa sławę producenta innowacyjnych okuć, a nasze rozwiązania zaczynają trwale wpływać na sposób budowy mebli. W tym samym roku powstaje centrum wysyłkowe w Nagold. Stajemy się szybkim i niezawodnym partnerem logistycznym - to zasługa magazynów wysokiego składowania i szynowego systemu pobierania towarów.
Kolejne oddziały za granicą
1980

Kolejne oddziały za granicą

W Wielkiej Brytanii Häfele otwiera swój trzeci oddział zagraniczny. Potem sprawy toczą się szybko: powstają filie w Australii, Kanadzie, Francji, Włoszech, Irlandii, Holandii, Singapurze, Nowej Zelandii, Malezji, Japonii... to prawdziwy boom. Dziś nie istnieje kontynent, na którym nie działałby choćby jeden własny oddział lub biuro sprzedaży firmy Häfele.
Trwałe wartości
1982

Trwałe wartości

W 1982 roku Hans Nock, wieloletni dyrektor działu eksportu w Nagold, przejmuje stanowisko prezesa i staje się głównym motorem napędowym zagranicznego sukcesu Häfele. Przyczynia się do tego jego poważne podejście oraz siła przedsiębiorstwa rodzinnego – udział eksportu rośnie do 70%.
Minifix
1983

Minifix

Wprowadzamy kolejną innowację. Znacie meble do samodzielnego montażu? W 1983 roku powstaje popularny dziś system złączek Minifix z opracowaną przez nas główką centrującą trzpienia łączącego. Niewielka złączka rewolucjonizuje branżę i pozwala na rozwój największych producentów mebli do złożenia w domu. Dziś w berlińskim zakładzie Häfele produkujemy 500 mln sztuk złączek w 3 wariantach.
Budowa krajowego biura sprzedaży
1985

Budowa krajowego biura sprzedaży

Rozpoczynają się inwestycje w budowę biur sprzedaży w Niemczech. Krótsza droga do klienta, mniejsze punkty handlowe i kontakt osobisty – to od teraz dewiza Häfele. Aranżacja zintegrowanych pomieszczeń wystawowych sprawia, że wizyty w biurach są niezwykle interesujące i szalenie popularne wśród klientów.
Rozbudowa w Nagold
1996

Rozbudowa w Nagold

Zmienia się centrala firmy w Nagold. Na działce o imponującej powierzchni 5000 mkw., pod adresem na cześć założyciela firmy, powstaje nowy budynek przy Adolf Häfele Straβe 1. W budynku znajduje się duży, nowoczesny salon wystawowy, sale konferencyjne, biura i centrum przetwarzania danych oraz salon testowy. To tutaj powstaje strategia przedsiębiorstwa, wybiera się i dokumentuje asortyment. Budynek mieści również centralę informatyczną, która kieruje sprzedażą na całym świecie.
Ameryka Łacińska
1997

Ameryka Łacińska

Z sukcesem weszliśmy na rynek całego kontynentu amerykańskiego. W 1997 roku jako pierwszy powstał oddział w Meksyku. W 1998 roku przychodzi czas na Brazylię, a w 1999 roku na Argentynę.
2002

Chiny i Europa Wschodnia

Z początkiem nowego tysiąclecia otwieramy biura i oddziały w ostatnich krajach Europy Zachodniej. Równocześnie plany ekspansji w Europie Wschodniej i Chinach stają się coraz bardziej realne. W 2002 roku powstaje pierwszy wschodnioeuropejski oddział w Polsce. Kolejne otwarcia to: 2005 – Turcja i Chiny 2006 – Rosja 2009 – Ukraina i Rumunia 2010 – Kazachstan, Serbia i Czechy
Odwaga i nowoczesność
2003

Odwaga i nowoczesność

Firma kontynuuje rodzinną tradycję – Sibylle Thierer, córka Walthera Thierera, przejmuje stery Häfele i z odwagą wprowadza firmę w nowe tysiąclecie. Toruje drogę do nowoczesności, kładąc nacisk na korzyści płynące z innowacyjnych pomysłów i produktów.
2006

Kompleksowa obsługa projektów budowlanych

Rozwija się współpraca z architektami, inwestorami i projektantami. To zasługa nowej, kompleksowej obsługi w dziedzinie projektów budowalnych. Obejmuje ona zaopatrzenie w okucia budowlane i obiektowe, asortyment handlowy „Star Tec”, elektroniczny system kontroli dostępu „Dialock”, podręczniki planistyczne i międzynarodową koordynację prac nad projektem zapewnianą przez eksperta Häfele.
Häfele Functionality
2007

Häfele Functionality

Wraz z wdrożeniem strategii „Innowator Funkcjonalności” (ang. Innovator of Functionality) otwierają się nowe kierunki rozwoju firmy. Wprowadzamy oznaczenie „Functionality” – znak jakości, którym stolarze określają rozwiązania o wyjątkowej użyteczności. W tym samym roku następuje otwarcie wystawy „Functionality World”. To nie wszystko. W 2009 roku na rynek trafia „Häfele Home” – magazyn z innowacyjnymi pomysłami meblowymi i mieszkaniowymi. Od tego czasu stanowi on inspirację dla rzeszy projektantów, architektów i stolarzy.
Häfele Engineering
2011

Häfele Engineering

Po wprowadzeniu kompleksowej usługi w dziedzinie projektów budowlanych, przenosimy sprzedaż dla branży meblarskiej do nowo założonej, międzynarodowej spółki handlowej. Tak powstaje Häfele Engineering. Koncentruje się ona wyłącznie na wymaganiach przemysłu meblarskiego – proponuje nowe rozwiązania, poszukuje innowacyjnych pomysłów i wspiera partnerów w całym procesie produkcji.
2013

Häfele obecnie

Odkąd Adolf Häfele i Herman Funk założyli swój sklep z artykułami żelaznymi minęło 90 lat. W tym czasie staliśmy się firmą o globalnym zasięgu, najlepszym producentem okuć meblowych i budowlanych oraz innowatorem elektronicznych technik zamykania. Zatrudniamy ponad 6 000 pracowników w 37 spółkach zależnych i wielu filiach na całym świecie. Zmieniliśmy się. Jednak wciąż pozostajemy wierni naszym pierwotnym zasadom. W dążeniu do nieustannego rozwoju nie zapominamy o ludziach, bez których nasz sukces byłby niemożliwy.