Porady Wpis
Porady

Jak zagospodarować szafę wnękową w przedpokoju i garderobę, by znalazło się w niej miejsce na pościel, odkurzacz, buty i inne rzeczy?

Szafy wnękowe mają bezcenny potencjał w kwestii przechowywania. Zanim zabierzemy się za zapełnianie szaf ubraniami i akcesoriami, poznajmy kilka zasad ich prawidłowego planowania.

Analiza potrzeb własnych

Analiza potrzeb własnych

Przede wszystkim należy dokładnie zastanowić się nad tym, co do szafy ma trafić i w jaki sposób będzie przechowywane, które rzeczy będziemy wieszać na wieszakach, a które układać na półkach, w koszach lub szufladach. Powinniśmy określić miejsce i wymiary naszych szaf wnękowych, by wiedzieć, jakim dokładnie potencjałem dysponujemy. Meble te w zależności od miejsca ich usytuowania pełnią różne role – w przypadku szaf w przedpokoju, czyli idealnych SZAFACH WSPÓLNYCH, dostępnych przez cały czas dla każdego domownika. Położone blisko wejścia, świetnie nadają się do przechowywania kurtek, butów czy torebek. Warto je wyposażyć w takie rozwiązania Häfele jak pantograf, kosze wysuwne czy cargo na buty – zapewniające wygodę i optymalne wykorzystanie przestrzeni. W ciągach komunikacyjnych sprawdzą się też szafy gospodarcze z wieszakami na mop lub deskę do prasowania. Dobrze byłoby wygospodarować też w części wspólnej szafę z półkami na bieliznę pościelową i ręczniki.

Projektowane przestrzenie powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb

Osobną kwestią jest planowanie szaf i garderoby z myślą o indywidualnych potrzebach domowników – i tak w zależności od adresata (dziecko/nastolatek, kobieta czy mężczyzna), powstaje całkowicie inny mebel. Elastycznym rozwiązaniem będzie system półek i szafek Versatile. Do wyposażenia wnętrza sprawdzi się szeroki wachlarz akcesoriów z systemu Häfele Dresscode.
Trzy strefy w garderobie

Trzy strefy w garderobie

W każdej przestrzeni (zarówno tej wspólnej, jak i indywidualnej) możemy wyróżnić trzy poziome strefy. Strefę najwyżej położoną, najczęściej z utrudnionym dostępem, wykorzystajmy na przechowywanie sezonowych ubrań czy sprzętu sportowego używanego okazjonalnie. W strefie środkowej najlepiej sprawdzą się drążki ubraniowe, wieszaki na krawaty i paski. Z kolei najniższe partie wyposażmy w wysuwane kosze, szuflady z rodziny Matrix i drążki na spodnie.

Oświetlenie w garderobie pozwala doświetlić każdą przestrzeń

Nie zapominajmy o wewnętrznym oświetleniu z rodziny Loox LED, które ułatwi sprawne odnalezienie rzeczy schowanych w głębinach naszych szaf. Kolejnym elementem, który należy przeanalizować jest sposób zamykania szafy – z niezliczonych rozwiązań warto wybrać system drzwi przesuwnych Slido, który podniesie zarówno komfort użytkowania naszej szafy, jak i jej walory estetyczne.
0:00